Goedheid van de Schepper

2001-08-10
  • Jaargang 45
  • nummer 16
Onze Hongaarse vriend praat leuk Nederlands. Van hem leerden wij het woord 'leukloos'. Het is leukloos als het regent, jij bent leukloos als je een collega eruitwerkt. Ook God doet van die leukloze dingen. Meteen al in de eerste hoofdstukken van de bijbel...

Doel, draai, ding- leuk!
't Is waar, God doet leukloze dingen.
Maar dan wel met een leuke bedoeling.
Door de zondvloed vaagt Hij mens en dier weg, met de aarde erbij. Maar dan wel op zíjn manier: Hij gooit het bord niet stuk, Hij spoelt het schoon. Kaïn is geen beste broeder, hij wordt de laan uitgestuurd. Toch houdt God hem de hand boven het hoofd. Adam en Eva zijn ten dode opgeschreven, nochtans bestemd voor het eeuwige leven. Dat is één!
Leukloze dingen geeft God soms een leuke draai. Loop maar even achteruit het paradijs in – het mag! Het kwaad is er al. Dan komt God aanzetten met het proefgebod. Op de keper beschouwd is het dat helemaal niet, het is een waarschuwingsverbod.
Hij maakt geen wàk in het ijs, Hij gooit een tàk op het ijs. Juist om te voorkomen dat wij in het wak terechtkomen.
Die tak is de kennisboom van goed en kwaad. Eet er niet van, je gaat dood!
Zoals mijn oma zei: 'Ge gaat niet voor uw tijd dood. Maar als ge in 't water springt: ge verzoept!' Dat is twéé!
In elk geval komen alle leuke dingen bij God vandaan. 3x staat er dat Hij schiep, 4x dat Hij maakte, 5x dat Hij scheidde, 3x dat Hij namen gaf, 2x dat Hij zegende, 7x dat Hij zag hoe goed alles was. In het begin staat de Schepper zonder blaam en vrees. Niets leukloos is er in Hem of bij Hem. Niemand die de leugen liefheeft en doet. Geen dood, rouw, geklaag of moeite. En dat is dríe!

Leuke leegte
Ja maar, de aarde was toch woest en leeg, en duisternis lag op de vloed?
Dat zijn vier woorden met een negatieve lading: woest, leeg, duisternis, vloed… Het was vechten geblazen voor de Schepper, vechten tegen de chaosmachten. Uiteindelijk heeft Hij dan wel gewonnen, maar was die schepping van Hem eigenlijk wel zo goed?
Dat zoeken we op, aan de hand van een concordantie. Vind je dan ergens dat de aarde slècht was?
'Woest en leeg'... Zo zien stad en land eruit als de oorlog eroverheen is getrokken.
Leeg en stil, geen teken van leven. Kosovo, Tsjetsjenië. Zo ziet de woestijn eruit, ná de piramides en vóór de palmen. The Middle of Nowhere.
Zo ziet God zelf de beeldenmakers, afgoden, regeringen, hele volken, als niets!
De aarde was drie keer niks. Daar is niks mis mee, natuurlijk. Het atelier van een kunstenaar is ook wel eens tohoe wa vohoe. Werkkamer Aarde is vol sluimerende creativiteit, maar er is nog geen teken van leven. Niet om haar leeg te laten heeft Hij de aarde geschapen, maar om haar te stofferen met mens en dier, met plant en ding (Jes. 45:18).
Stràks klatert een beek, ritselt een blad, zingt een vogel, geeft een mens de dieren een naam. Dan zegt de een tot de ander: 'Jij bent nu echt been van mijn been en vlees van mijn vlees. Uw naam zij geprezen, Here God!'.

Leuke duisternis
En dat 'duisternis lag op de vloed' dan?
Nou, daar heb je de aarde, door God geschapen. Gebed in de watervloed.
Wordt elk leven niet uit het water getogen?
Daaroverheen ligt de duisternis.
Groeit elk mens niet in het donker van de moederschoot? Ben ik zelf niet in het verborgene gemaakt, gewrocht in de diepte van het aardrijk?
Daarboven zweeft de Geest van God.
Als een vogel die broedt. Als de adelaar die boven zijn jongen zweeft.
Ziehier de couveuse van Gods Geest!
Ziehier het handvest van de Vereniging tot Bescherming van de Ongevormde Aarde. Hij heeft de hele wereld in zijn hand.

Leuk begin
Nog één stapje terug: 'In den beginne schiep God de hemel en de aarde'. De eerste zin van de bijbel. Van deze eerste zin is God het onderwerp. Hij is de handelende persoon. God staat aan het begin. Daarmee is alles gezegd.
In het begin staat de Schepper zonder blaam en vrees. Niets leukloos is er in Hem en bij Hem. Niemand die de leugen liefheeft en doet. Geen dood, rouw, geklaag of moeite. En dus ben je hier heel dicht bij het eind, wil je het nieuwe begin. In het begin van de bijbel voel je het eind al. In de schepping tast je de herschepping.
God staat aan het begin en Hij komt aan het einde. Zijn woord is van het zijnde oorsprong en doel en zin. M'n liefje, wat wil je nog meer?!

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief