Maartje maakt milieu

1998-04-03
  • Jaargang 42
  • nummer 7
Milieu. Natuurlijk zijn we voor een goed mllleu. Tenminste, dat zeggen we. Wewlllen het er best even over hebben. Maar niet te lang, daar zijn van die mllleufreaks voor. Of we zijn het onderwerp al zo beu, dat we snel roepen dat Je zelf toch niets tegen al die vervulling kunt doen. Een beter mllleu begint bij Jezelf? Ach, de wereld gaat kapot. Inclusief alles. Daar kan ik toch niets aan doen?

Martine Vonk (23 jaar) is leider van het project 'Time to Turn'. Dat is een milieuproject van de Evangelische Alliantie waarin anticiperen: Youth for Christ, TEAR fund, het Christelijk Studiecentrum ICS en EO-Ronduit. Het project heeft tot doel christenen en vooral jongeren vanaf 12 jaar zich vanuit de Bijbel te laten bezinnen over milieu, samen te bidden en in actie te komen. Want, zegt Martine: "Helaas is het zo dat juist veel christenen zich nauwelijks om het milieu bekommeren.
Dat is echt jammer, want de aarde is van God. Wij hebben de aarde in bruikleen. En als je iets leent, zorg je daar toch goed voor? We kunnen niet maar doen wat we willen. De schepping doet mee aan het lofprijzen van God. Op het moment dat wij de schepping vernielen, zorgen we ervoor dat God minder geprezen wordt. Dat lijkt me zonde, in de letterlijke zin van het woord".

In een hoek zijn een paar jongeren aan het darten. Aan een tafel wordt een gitaar gestemd. De koffie loopt net door. "Er staat hier niet eens een groen-afvalbak voor het koffiefilter."
"Kan die TL-lamp niet uit, het is hier licht zat!". De ruim twintig jongeren van de hervormde jeugdvereniging 'Samen Horen' uit Goudriaan ontdekken steeds meer niet-milieuvriendelijke dingen tijdens hun bijeenkomsten: .
"Waar laten we die lege koekdoos? Die hoort toch in de papierbak? Maar is die hier dan wei?".
Elke vrijdagavond komt Maart je Lodder (16 jaar) bij 'Samen Horen'. ,,wij vonden het met z'n allen wel nodig om het eens over het milieu te gaan hebben. De eerste avond van Time to Turn beviel erg goed. Een apart startspel was heel leuk. Je moest raden hoeveel je dacht te kunnen besparen. Het verbaasde iedereen hoeveel bijvoorbeeld oud-papier inzamelen op de afvalberg scheelt. Dat maakte ons nieuwsgierig naar de rest van het Time to Turn-programma. Later merkte je dat het enthousiasme er een beetje van af was. De meesten hadden zoiets van: "We weten nu wel hoe we goed met het milieu om moeten gaan". Maar dat betekent niet dat iedereen nu heel bewust leeft ofzo. Als je ergens moeite voor moet doen, is dat niet altijd leuk."

Veelte ver
Maartje: "Bij mij thuis zijn we al aardig milieu-bewust. Ik krijg al een vreemd gevoel van binnen wanneer ik ergens groen-afval niet gescheiden kan weggooien. Vooral door de bijbelstudies uit het Time to Turn-materiaal ben ik er meer van overtuigd geraakt, dat de aarde echt van God is. Het is onze taak daarvoor te zorgen en niet de boel te laten verwaarlozen. Daar zijn we eigenlijk al veel te ver mee gegaan. Sinds de avonden van Time to Turn, met veel praktische tips, valt het me meer op als de tv op standby staat of er te veel lampen aanstaan. Ook vraag ik niet meer direct als het regent: "Pa, breng jij me even weg?" maar ga ik fietsen. Dat scheelt mooi twee autoritjes!"

Groepen gezocht
Na een proefjaar waarin onder andere de groep van Maart je meedeed, is het materiaal van Time to Turn vanaf november beschikbaar. Time to Turn is hard op zoek naar groepen jongeren, studenten en volwassenen (uit bijvoorbeeld allerlei kerken, gemeenten of studentenverenigingen) die aan de slag willen met het materiaal. Er is een tiener- en een jongerenwerkboek (12-18 en 18 jaar en ouder). Je kunt als groep in totaal vijf avonden houden aan de hand van het werkboek. Ook is het voor de 18+-groepen mogelijk metingen bij te houden waarop besparingen zijn af te lezen. De officiële start van Time to Turn is de startzondag van de wereldwijde Week van Gebed van de Evangelische Alliantie (11 januari 1998). Het thema hiervan is 'Denk aan het licht'. Time to Turn heeft een pakket voor een themadienst beschikbaar. Meer informatie over meedoen met Time to Turn of het aanvragen van materiaal (inclusief video en spel) voor een informatieavond, kun je aanvragen bij Evangelische Alliantie, Martine Vok: 0343-513693.

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief