Dagboek voor belijdende leden

2000-09-15
  • Jaargang 44
  • nummer 19
Eén van de Rijnsburgse vrijgemaakt gereformeerde predikanten heeft een boek geschreven voor jongeren, die nog niet zo lang geleden belijdenis van het geloof hebben afgelegd. De bedoeling is om belijdende leden toe te rusten tot hun taak in de gemeente. Dit dagboek is in de eerste plaats bedoeld voor persoonlijk gebruik. Het geschrift bevat 34 bijdragen, goed voor even zoveel weken. Er is van dit werk veel goeds te zeggen. Het is duidelijk gestructureerd. Telkens wordt per dag een te lezen Bijbelgedeelte aanbevolen en geeft de auteur vragen om over na te denken en een tekst om te onthouden.
Er wordt helder geschreven over de ambten van Christus terwijl er de nodige opmerkingen aan worden verbonden voor een praktiserend christen zijn. Inspirerende notities komen wij tegen in enkele hoofdstukken over het Heilig Avondmaal. Ten aanzien van de kritiek van jongeren, dat het Avondmaal meer op een begrafenis dan op een bruiloft lijkt, merkt de predikant op, dat hij daarvoor wel begrip kan opbrengen, maar die kritiek niet helemaal kan delen. "Natuurlijk gaat het om een feest. Maar het is ook een confrontatie met onze zonden. Zoals aan de bevrijdingsdag op 5 mei altijd de dodenherdenking van 4 mei voorafgaat.
Velen denken dan aan het verdriet, dat in hun leven gekomen is. Dat wil niet zeggen, dat ze niet blij zijn, maar dat andere is er ook".(p.38). De pastor uit Rijnsburg instrueert de jongeren wat betreft het lezen van de Bijbel. Dat moet uitmonden in gebed en voorbeden. (p.71). Maarten Luther wordt geciteerd, maar ook bekritiseerd.
En terecht! Want een klakkeloos accepteren van alles wat de reformatoren schreven zou leiden tot een protestantse heiligenverering. Hoe vieren wij de zondag? Een actuele vraag! Door bepaalde discussies over dit onderwerp is bij velen de vreugde weggeëbd.
Jammer! Maar de schrijver weet de belangstelling voor een verantwoorde invulling van de eerste dag van de week te wekken. Wanneer het over de kerk gaat komt duidelijk uit, dat we met een boek van een vrijgemaakt predikant te maken hebben. Dat blijkt o.a. uit de opzet van de meerdere kerkelijke vergaderingen en de toelating tot het Heilig Avondmaal. Maar dat laatste neemt niet weg, dat ik dit een fijn boekwerk vind, dat ik aan jongeren hartelijk kan aanbevelen terwijl ook ouderen er heel wat aan kunnen hebben.

N.a.v. Ds.D.Grutter:’In volle rechten’-Dagboek voor belijdende leden-Tweede druk Uitgeverij De Vuurbaak-Barneveld- 147 pag- Geb. f 24,75.

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief