Twee boeken van Yvonne Keuls
2000-12-22
De telefoon gaat en ik neem op. ‘Dag mevrouw,’ zegt een jongensstem, ‘u spreekt met Mikaël met een k, dus niet met Michaël met ch, nee Mikaël, dat is een Russische naam en ik ben elf en ik zit in de vijfde, maar ik ga naar de zesde en ik heb van u dat boek Jan Rap gekregen, van mijn moeder dus gekregen, máár van u … Eigenlijk, zegt mijn moeder, ben ik er nog te jong voor om het helemaal te begrijpen, maar ik heb het toch gekregen en nou zit ik dus met dat boek. En nou heb ik een neef en die is zestien en die zit op de HAVO en die heeft een boel boeken met handtekeningen van schrijvers en nou wou ik eigenlijk dat boek van u aan hem verkopen en toen dacht ik, ik zal u ‘es bellen en vragen of u uw handtekening in dat boek wil zetten, dan ga ik er dus mee naar mijn neef om te vragen of hij het wil kopen.’ Ik ben er stil van. ‘Nou ja,’, zeg ik tenslotte, ‘kom maar langs met dat boek.’ ‘Komt u wel ‘es déze kant uit?’ vraagt hij, ‘mijn kant, bedoel ik …en hij noemt de buurt die hij onveilig maakt.- Jaargang 44
- nummer 26
‘ Mikaél,’ zeg ik, ‘als jij een handtekening wilt, moet je de moeite nemen om bij mij langs te komen.’ Hij denkt kennelijk na. Dan zegt hij: ‘O, … nou ja … ik zal nog wel ‘es zien… Dan groet hij beleefd en legt de hoorn neer.
Ziehier het begin van een verhaal, geschreven door Yvonne Keuls. Het heet: Die kat van dat mens Wat uiteindelijk die kat en die handtekening met elkaar te maken hebben, verklap ik niet, maar ik wil wel zeggen dat ik het een vermakelijk verhaal vind. Kortgeleden is een bundel van Yvonne Keuls verschenen en die draagt de naam van het verhaal waarvan u hierboven het begin hebt gelezen.
Ik vind het een leuke bundel, maar ik moet u wel even waarschuwen: alle verhalen zijn al eens eerder gepubliceerd in het omvangrijke boek ‘Keulsiefjes’. Als u dat al bezit, hoeft u deze nieuwe bundel dus niet aan te schaffen. Maar in het andere geval kan ik u met een gerust hart aanraden uw bibliotheek met deze aanwinst te verrijken.
Het zijn voor het merendeel leuke verhalen, geschreven vanuit een goed gevoel voor humor en met een pen zoals we die van Yvonne Keuls kennen. Kinderen en dieren spelen er een belangrijke rol in.
Die kat van dat mens. Omvang 176 blz.
Uitgever Ambo, Amsterdam. Prijs f 19,90 Er ligt nog een bundel van Yvonne Keuls op mijn bureau: Slepend Huwelijksgeluk. Ook hier staan verhalen in die er haast om vrágen voorgelezen te worden. Ze doen me af en toe denken aan de Kronkels van Carmiggelt. En ook dit is een keuze uit ‘Keulsiefjes’. Omvang 195 blz. Prijs f 19,90.
Uitgever: Ambo, Amsterdam
T. Hoekstra, Zwolle