Nieuwe uitgaven

1997-09-05
  • Jaargang 41
  • nummer 18
HITLERS BANKIERS is een vertaling van: 'Die Schweiz, das Gold und die Toten'. Wat daarin beschreven wordt, kan alleen maar roodgloeiende verontwaardiging opwekken. Tijdens de Tweede Wereldoorlog deinsden de Zwitserse bankiers nergens voor terug, als ze er maar aan konden verdienen. Ze hebben goud van de Duitsers geaccepteerd waarvan ze wisten dat het gestolen was, ze hebben Hitler aan deviezen geholpen waardoor die in het buitenland de spullen kon kopen die hij voor de oorlogsvoering nodig had. De schrijver, professor Jean Ziegler, zegt het zó: "Zonder de Zwitserse banken zou de Tweede Wereldoorlog eerder beëindigd zijn en zouden honderdduizenden mensen in leven zijn gebleven." Uit het boek wordt ook duidelijk dat de bankiers niet alleen de verantwoordelijkheid droegen. De Zwitserse industrie bleef gedurende de hele oorlog Duitsland wapens en onderdelen leveren. Er is bovendien een einde gekomen aan het sprookje van het menslievende Zwitserland dat zijn grenzen openstelde voor vluchtelingen; er zijn heel wat Joden weer over de grens gezet en aan de Gestapo prijs gegeven. Terecht noemt de uitgever dit boek verbijsterend!

Omvang 319 blz. Uitgever Meulenhoff Prijs f 34,90

DE AMBO KLEINE KLASSIEKE BIBLIOTHEEK heeft in deze rubriek al eens eerder aandacht gekregen. Het is een serie goed verzorgde boekjes in een handzaam model; ze bevatten een selectie uit de inhoud van beroemde klassieke werken die eveneens door Ambo worden uitgegeven. Lezers kunnen zo een indruk van die boeken krijgen en gaan dan misschien de aanschaf ervan overwegen. Nieuw is: Abélard en Héloïse, een liefdesgeschiedenis. Het boekje geeft kort de geschiedenis van dit liefdespaar uit de twaalfde eeuw, plus een keuze uit hun briefwisseling. Ook is in deze reeks pas verschenen: Persoonlijke notities van Marcus Aurelius. De schrijver was keizer van het Romeinse Rijk van 161 tot 180. Wie even wat in dit boekje bladert en hier en daar iets leest, komt al snel onder de indruk van de hoogstaande gedachten die deze machtige heerser onder woorden heeft gebracht.

Omvang van de boekjes 127 bladzijden, prijs f 7,50.

Ambo stuurde me meer boeken maar ik ben er nog niet aan toe gekomen ze allemaal te lezen. Volledigheidshalve vermeld ik ze hier even: DE ONDRAAGLIJKE LICHTHEID VAN HET BESTAAN, door Milan Kundera. een beroemd schrijver op wereldniveau. Het boek wordt door de uitgever aangeduid als 'deze magistrale liefdesgeschiedenis van de twintigste eeuw. Er zijn al meer dan 200.000 exemplaren van gedrukt.

De goedkope 2e druk telt 360 bladzijden en kost 19,95.

BUNDE VENSTERS, door Alexander Vona.
De schrijver is vergeleken met o.a. Kajka en Joyce! Het boek is bekroond met de Û1ternationale prijs voor Romaanse literatuur; dejury noemde het: 'Een boek over de mysterieuze droefheid die ontstaat wanneer een zoektocht wordt ondernomen Û1de onpeilbare afgrond van het innerlijk."

Omvang 300 blz. Prijs f 49,50.

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief