Geen salarisschaal
1995-10-20
Ons behoud berust niet op onze verdienste. Dat gaat dwars tegen de menselijke natuur in. Vandaar dat telkens weer geprobeerd wordt de radicaliteit van deze bijbelse leer te ondermijnen. In de tijd van het Nieuwe Testament waren de rabbijnen daarmee bezig. Zo zei rabbi Aqiba: God straft de rechtvaardigen in dit leven voor hun weinige overtredingen, zodat ze straks niet meer gestraft behoeven te worden door korting op hun loon. Anderzijds worden de goddelozen hier al beloond voor hun weinige verdiensten, zodat ze straks de volle strafmaat krijgen.- Jaargang 39
- nummer 21
Wie de verhouding tussen het eeuwige leven en zijn goede werken zo ziet liggen, wordt bang als hem in dit leven alles voor de wind gaat. Dat zou immers betekenen dat hij zijn loon hier al opsoupeerde en dat er niets overbleef voor het toekomstige leven. Zo iemand gaat zeggen: laat er alstublieft niet teveel voorspoed in mijn leven komen, want dat is gevaarlijk. Dat is een typisch heidense gedachte. De Griekse goden zijn afgunstig op iemand die het te goed gaat in dit leven. Ze laten het een poosje doorgaan, maar dan slaan ze ineens onverbiddelijk toe en vagen ze zo iemand in hun jaloezie weg. Geen wonder dat de mensen dachten: alstublieft niet teveel voorspoed, want dat is gevaarlijk.
Christus heeft de schriftgeleerden met hun eigen wapen aangevallen. Zij speculeerden op de lof van de mensen en daar slaagden ze aardig in. Jezus neemt hun redeneertrant even over en zegt: Daarin hebben jullie je volledige loon al te pakken. Jullie hebben de buit al binnen en kunnen niets meer verwachten (Matth. 6:2,5). Het loon van het eeuwige leven wordt niet uitbetaald naar de salarisschaal van prestatie en verdienste maar naar die van Gods genade.