Bijbelverhalenboek

1993-07-30
  • Jaargang 37
  • nummer 16
Geschreven door Jennifer Rees Larcombe; Geïllustreerd door Alan Parry; Nederlandse tekst door Rika Vliek.
Uitgave: Kok, Kampen. 207 pagina's, prijs: f 49,50.

Bijbelverhalenboek een kinderbijbel voor kinderen vanaf 7 jaar
Het is bij de meeste kinderbijbels een probleem er achter te komen hoe de auteur over de Bijbel denkt en met welk doel hij de betreffende kinderbijbel geschreven heeft. Het korte Woord Vooraf van dit Bijbelverhalenboek laat ten aanzien van de bedoeling van dit boek een duidelijk geluid horen: "De hele geschiedenis van ons mensen door laat God zien hoe oneindig Zijn liefde en trouw is. Uiteindelijk stuurt Hij zelfs Zijn eigen Zoon om mogelijk te maken dat wij weer in Zijn nabijheid kunnen zijn. In dit Bijbelverhalenboek proberen we te volgen hoe God Zijn plan om ons te redden van de dood uitvoert. We zien dan dat het kwaad het vaak lijkt te winnen, maar dat God niet ophoudt ons naar zich toe te trekken door middel van richters, profeten en tenslotte door Jezus Zelf. Dit boek bestaat uit honderd verhalen, waarvan er zestig zijn gekozen uit het Oude Testament en veertig uit het Nieuwe Testament. Ze zijn zo geschreven dat ze te begrijpen zijn door kinderen vanaf zeven jaar en zelf gelezen kunnen worden door kinderen vanaf tien jaar."

Een kinderbijbel die zich ten doel stelt de liefde en trouw van God, die zich voortdurend manifesteert en uiteindelijk het allermeest in de zending van Zijn Zoon, duidelijk te maken aan kinderen, verdient onze aandacht.
De eerste beoordeling van deze kinderbijbel die ik hoorde, kwam van een moeder die hem een poosje in haar gezin met kinderen van 11,9 en 6 jaar had uitgeprobeerd. Zij was behoorlijk positief in haar oordeel, dat luidde: "De verteltrant is wel erg beknopt, waardoor er nogal wat bijzonderheden niet vermeld worden. Het doet vreemd aan, dat de Israëlieten al vanaf de geboorte van Mozes 'Joden' genoemd worden. Heel duidelijk in deze kinderbijbel is de beschrijving van Gods liefde voor de mensen en de uitwerking van Zijn plan tien te redden uit de macht van de satan door de komst van Zijn Zoon." Inderdaad is het een opvallend punt in dit Bijbelverhalenboek, dat er in de oudtestamentische verhalen steeds op gewezen wordt, dat God door Zijn leiding en Zijn voortdurend ingrijpen in de levens van de mensen bezig is Zijn reddingsplan uit te voeren. De kinderbijbels uit vroeger tijd lieten in hun naam vaak al zien, dat zij het verloop v.ande heilsgeschiedenis wilden laten zien aan de kinderen. Denk maar aan de bekende kinderbijbels van W.G. van der Hulst: 'De Bijbelse Geschiedenis'.
De tegenwoordige kinderbijbelschrijvers hebben vaak geen oog voor het heilsplan van de HEREdoor de loop van de bijbelse geschiedenissen heen. Zij willen de kinderen alleen bekend maken met de verhalen. Dat laten zij vaak al zien in de naam van hun kinderbijbel. Zo suggereert de naam van dit Bijbelverhalenboek ook, dat er een aantal losstaande verhalen in gebundeld zijn. Des te groter was de verrassing, dat de uitwerking van Gods heilplan door de geschiedenis heen zulk een duidelijke plaats heeft in dit boek. Alleen daarom al verdient het onze aandacht.

Uiterlijk is het een aantrekkelijke kinderbijbel. Goed ingebonden met een hard kartonnen kaft, die tegen een stootje kan. Een handig formaat, niet te dik en niet te groot. De illustraties zijn uitgevoerd in verschillende kleuren. Ze zijn mooi en duidelijk en nemen op elke bladzijde een behoorlijk deel van de bladspiegel in beslag.
Kinderen zullen deze kinderbijbel zeker graag samen met hun ouders willen bekijken. En ook volwassenen kunnen genieten van deze mooie, natuurgetrouwe weergaven. Bathseba is echt een heel mooie vrouw. Van het gezicht van de herders is de blijde verwondering af te lezen. Kinderen, jonge en oudere mensen vieren feest bij het Ezraverhaal. De kamerling is een intelligente rijke aandachtig lezende man. Het zijn funktionele platen, omdat zij het verhaal voor het kind verduidelijken en meer reëel maken.

Toch is er op deze kinderbijbel ook wel het een en ander merken. Bij verschillende illustraties zet ik een vraagteken.
Zo vraag ik mij bijvoorbeeld af of David inderdaad nog maar een knul van ongeveer 14 jaar was, toen hij met Goliath vocht? Kreeg Filippus de vijf broden en twee vissen van een kleuter van een jaar of vier? Waarom wordt de Here Jezus uitgebeeld als een man van ongeveer vijftig jaar in plaats van dertig?
Ook op de tekst is kritiek te leveren op vrij veel onderdelen. Het betreffen allemaal zaken, die met enige nauwkeurigheid voorkomen hadden kunnen worden. Enkele daarvan zal ik als voorbeeld noemen: In de vertelling van de zondeval wordt niet de moederbelofte genoemd. Adam en Eva worden met de vloek het paradijs uitgestuurd en het verhaal eindigt met de zin: "Satan meende dat hij zijn doel bereikt had, maar God was in het geheim al een plan aan het bedenken om de mensen te redden van de dood". Hoe kan de auteur dit nu zo zeggen, terwijl Gen. 3:15 duidelijk vermeldt, dat Gods plan al klaar is en dat het zaad van de vrouw zal overwinnen? In het verhaal 'De prins met de verlamde voeten' wordt Mefiboseth een jongen genoemd, terwijl er in de geschiedenis in 2 Sam. 9:12 bij staat, dat hij een zoon had. Verder zegt David in .
dat verhaal, dat hij aan Saul beloofde zijn familieleden niet te doden, terwijl de Bijbel vermeldt, dat David dit aan Jonathan beloofde (1 Sam. 20:42). De vertelling van de geschiedenis van David en Bathseba heeft als titel: 'David houdt zich niet aan de regels' en het verhaal van Manasse: 'De jongen, die alles deed wat niet mocht'. Dit zijn voorbeelden van een tendens naar moralisme. Kinderen moeten niet Ieren, dat ze zich aan Gods regels moeten houdenom Gods goedkeuring en zegen te krijgen, maar dat het een kwestie van liefde voor God en de naaste is. In de betreffende verhalen moeten ze horen, dat David en Manasse zich van God niets aantrokken en hun naaste niet even lief hadden als zichzelf.
In het verhaal over Salomo staat: "Nog voor het huis van God af was, stierf David". Deze zin veronderstelt, dat David al met de tempelbouw begonnen was. De Bijbel vermeldt echter duidelijk, dat hij wel allerlei voorbereidingen getroffen had, maar dat hij de bouw zelf overliet aan Salomo, zoals de HERE Hem geboden had.
In het verhaal van de kamerling wordt Filippo één van de apostelen genoemd, Vergelijking met Handelingen 8:13 en 14 laat zien, dat het waarschijnlijk over één van de zeven mannen gaat, die als helpers van de apostelen aangesteld waren (Hand. 6:5). Stefanus wordt een jonge man genoemd op bladzijde 193. De Bijbel noemt nergens zijn leeftijd. Maar wel wordt verteld, dat hij als één van de zeven vol van geloof, de Heilige Geest, genade, kracht en wijsheid is en dat vele geleerden met hem redetwisten en niet in staat waren zijn wijsheid en de Geest waardoor hij sprak te weerstaan.
Uit al deze gegevens kan toch niet gekonkludeerd worden, dat Stefanus jong was. Volgens de auteur was Petrus in de gevangenis niet bang voor de dood, want hij wist dat Jezus ook voor hem gestorven was. Als hij echter verderop in het verhaal op de deur van het huis van Maria bonst, doet hij dat omdat hij bang is weer opnieuw gevangen genomen te worden. Dit is niet met elkaar in overeenstemming te brengen. Het is jammer, dat een kinderbijbel waarin duidelijk geprobeerd wordt het plan van God om ons te redden van de dood weer te geven, zo onnauwkeurig met de detailgegevens van de Bijbel omgaat. Want fouten, die een mens geleerd heeft in zijn jeugd, blijven vaak zijn leven lang hangen.

Ondanks bovenstaande kritische noten, geef ik een gematigd positief oordeel over dit boek. Ter afwisseling kan het heel goed gebruikt worden, vooral in een gezin, waar de kinderen al vrij veel weten. De verhalen worden kort en beknopt verteld, zodat het geheel kan dienen als een samenvattende herhaling van de hoofdzaken. Als elke dag een verhaal wordt voorgelezen, is na ruim drie maanden het boek uit. Als er dan een andere kinderbijbel voorgelezen gaat worden, zullen de onjuistheden waarschijnlijk niet een blijvende indruk achter laten .

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief