Waar zijn de zevenduizend?
1993-05-07
J.H. VELEMA: "Waar zijn de 7 duizend?" - Overwegingen bij I Kon. 19 : 18 - Uitgave van Buijten en Schipperheijn - Amsterdam - 115 pag - f 18,50.- Jaargang 37
- nummer 10
Ter gelegenheid van zijn gouden ambtsjubileum heeft de bekende Ds. J.H. Velema, em. pred. te Nunspeet, dit boek geschreven. I Kon 19:18 met de oude vraag: Waar zijn de 7.000?
heeft hem reeds lange tijd beziggehouden.
Allerlei zaken komen in dit geschrift van onze chr. geref. kollega aan de orde.
Velema schrijft helder en weet de dingen goed op een rijtje te zetten. Hij geeft heel wat citaten en verwijst naar allerlei werken, die hij heeft bestudeerd.
Wat dat betreft is het de moeite waard om dit boek te lezen.
Wat het genoemde getal aangaat, zijn alle verklaarders het erover eens, dat het niet letterlijk bedoeld is. "Het is een rond getal en zelfs een heilig getal." (p. 21). "De 7.000 vormen overigens geen sektarisch groepje, het is geen élite-corps. Ze vormen samen de kerk van Christus van welke we belijden, dat ze algemeen of katholiek is." (p.48).
De 7.000 werden niet alleen gevonden onder de gereformeerden. Het werk van God is veel breder. Het staat dus niet aan ons of aan wie ook uit te maken wie tot de 7.000 behoren. "De kerk zoals God die ziet, valt niet samen met de kerk zoals wij die zien." (p. 76). Ik vraag mij overigens wel af of het waar is dat, zoals Velema stelt, de vrijgemaakte broeder de naam 7.000 zal claimen voor al zijn medebroeders en -zusters, de kinderen incluis (p. 76). En is het juist te spreken van het Evangelie van de 7.000? (p. 34). De 7.000 worden betiteld als de katholieke kerk (p. 59). Maar waar is die kerk dan te vinden?
Waar is haar adres? Want we' moeten volgens de auteur toch allemaal die kerk zoeken! De 7.000 moeten zelfs, aldus Ds. Velema, omdat zij het lichaam van Christus vormen, elkaar aanvaarden en samen de dood van Christus verkondigen (p. 108).
Maar door wie en hoe moet dat dan verwerkelijkt worden? Wij verliezen ons zo in allerlei gedachten en visies omtrent een verborgen kerk terwijl de openbare kerk in nevels dreigt te verdwijnen.
Ozeker, dat is nergens de bedoeling van kollega Velema! Maar ik ben er bang voor dat dat het effekt zal zijn van deze behandeling van dit boeiende thema. Zo kan ik er niet mee uit de voeten. Dat is jammer! Want ook ik verlang hartstochtelijk naar de zichtbare eenheid van de ware christgelovigen!