Hoe neem ik verantwoordelijkheid voor mijn eigen leven
2010-10-01
Dr. Henry Cloud en Dr. John Townsend zijn twee Amerikaanse psychologen met een christelijke achtergrond. Zij hebben een brede praktijkervaring in het begeleiden van mensen met problemen op allerlei levensgebieden. In hun boek Aan mij ligt het niet laten de auteurs zien dat veel problemen in ons leven niet opgelost worden doordat we de schuld van het probleem bij anderen leggen. Het maakt dat we als slachtoffer door het leven gaan. Het boek biedt praktische tips en adviezen om je leven in eigen hand te nemen en zelf verantwoordelijkheid te zijn voor je problemen en die op te lossen.- Jaargang 54
- nummer 19
Mogelijkheden ontwikkelen
De auteurs beschrijven welke mechanismen we allemaal in werking stellen om maar niet zelf verantwoordelijk te hoeven zijn en aan de slag te gaan met onze problemen. Ze werken vier levensthema’s uit: relaties, huwelijk, werk en persoonlijke problematieken als overgewicht en verslaving. Als het spaak loopt op een van deze levensgebieden, hoe neem ik daar dan verantwoordelijkheid voor? We geven liever iets of iemand buiten ons de schuld: onze partner, onze ouders, de baas, de examinator. We worden slachtoffer. Kan ik er wat aan doen? Aan mij ligt het niet! In plaats van: ‘wat kan ik eraan doen?’ Het gaat de auteurs erom dat we mensen zijn die actief in het leven staan, dat we onze mogelijkheden ontwikkelen, tegenslagen kunnen verwerken, dromen verwezenlijken, persoonlijke doelen realiseren en uit de slachtofferrol komen.
Schuld afschuiven
We worden geconfronteerd met herkenbare uitvluchten, met het afschuiven van schuld, met het mokkend eisen dat het leven rechtvaardig zou moeten zijn, met onze leef- en denkpatronen waardoor we steeds weer ons eigen gelijk bevestigen maar die het probleem niet oplossen. ‘Geloven dat je niets anders kunt doen dan een slechte situatie accepteren zonder hoop op verandering, dat is een ontmoedigend en machteloos makend denkpatroon. Het houdt mensen gevangen in hopeloosheid.’ Maar we zijn geschapen als mensen met creatieve vermogens, met het vermogen om logisch na te denken, als verantwoordelijke mensen, mensen die antwoord kunnen geven, vaardigheden kunnen ontwikkelen om een doel te bereiken of een probleem op te lossen. Daar ligt onze kracht.
Gods bedoeling
Keuzes maken en ervoor gáán is leven vanuit je kracht. Ligt het doel dat je wilt bereiken wèrkelijk niet binnen handbereik? Is jouw visie een afspiegeling van de realiteit? Hoe kijk je? Onderzoek jezelf en leer omgaan met teleurstelling en mislukking. Leer grenzen stellen en ‘nee’ zeggen.
Stap voor stap nemen de auteurs de lezer mee in herkenbare situaties. Je kijkt opnieuw naar jezelf, de aangeleerde denk- en gedragspatronen die je belemmeren om je doelen te bereiken of je problemen aan te pakken. Ze laten zien hoe je kunt leren van mislukkingen. Ze geven handvatten over hoe je kunt vergeven, hoe je je denken kunt sturen en je angsten kunt overwinnen. ‘Het verschil tussen winnaars en mensen die niet winnen is niet dat de winnaars nooit falen, maar ze leren van hun mislukking, tonen doorzettingsvermogen en vasthoudendheid’, zeggen de auteurs. Zij beschrijven aan de hand van een praktische opzet hoe je aan deze verschillende facetten van je persoonlijkheid kunt werken en daarmee oplossingen kunt vinden voor de worstelingen in je leven. Het doel hoeft niet altijd een succesverhaal te zijn, het doel is dat je de verantwoordelijkheid voor je eigen leven aangaat en onder ander daarmee mens bent zoals God dat bedoeld heeft.
Waardering
‘No time for losers’, dacht ik toen ik het boek onder ogen kreeg. Weer zo’n boek over hoe je snel en gemakkelijk succes kunt binnenhalen in je leven: hoe word ik een succesvol persoon? Hoe verwezenlijk ik mijn droom? Denken in mogelijkheden, je kunt het onderwerp in elk weekblad vinden.
Het boek gaat inderdaad over ‘losers’ en ‘winners’, met soms wel erg Amerikaanse voorbeelden, maar op een herkenbare, stimulerende en soms ook ontnuchterende manier wordt de spiegel voorgehouden. De auteurs bieden een praktische wegwijzer door valkuilen en langs obstakels die mensen belemmeren hun doel te bereiken of hun persoonlijke problemen op te lossen. Wat mij in hun visie vooral aanspreekt is dat ze de lezer er voortdurend op wijzen dat je het niet alleen kunt doen. Zij wijzen op Gods beloften en daarbij stimuleren ze dat je contact met anderen moet zoeken voor hulp en steun bij de moeizame weg uit je slachtofferschap. Zo doe je beroep op de verantwoordelijkheid voor elkaar.
Cloud, H en J. Townsend (2010), Aan mij ligt het niet! Hoe neem ik verantwoordelijkheid voor mijn eigen leven. Boekencentrum, Zoetermeer. 202p, € 16,50.
Hermine de Rijk is opleidingsdocent en supervisor aan de Christelijke Hogeschool Ede en is lid van de NGK Culemborg.