‘Toestemming van de brandweer. Halleluja’

2008-01-04
  • Jaargang 52
  • nummer 1
HOUTEN - ‘God wil ons inschakelen in zijn werk. Het gebouw is daarbij een middel’, zei ds. Dick Westerkamp op de zondag dat zijn gemeente het splinternieuwe, eigen gebouw betrok. De missie van zijn gemeente is bouwen aan Gods koninkrijk met hart en mond en handen. Vanaf zondag 23 december heeft die gemeente daar wel een heel mooi middel voor gekregen: De Lichtboog is een open, helder en licht gebouw dat ondanks zijn grootte (de grote zaal biedt ruimte aan 800 bezoekers) toegankelijk en vriendelijk oogt.

In februari 2006 liet de bouwcommissie van de NGK weten dat het streven was om op eerste kerstdag 2007 een eigen gebouw in gebruik te nemen. Op 24 januari 2007 ging de eerste paal de grond in. Op het nippertje is het streven uit 2006 gerealiseerd.
Vrijdagmiddag om vier uur gaf de brandweer toestemming om het gebouw die zondag te betrekken.
‘Halleluja, zeiden we tegen elkaar’, aldus voorzitter van de bouwcommissie Wim van Esschoten. Die nacht werd gebeld dat het gebouw in brand stond. Het bleek gelukkig alleen maar een stroomstoring in het gebied te zijn.

‘Superfantastisch moment’
De weg naar het eigen gebouw was lang en intensief geweest. En vooral de laatste weken was met veel gemeenteleden vanuit de vele subcommissies keihard gewerkt om de opleverdatum te halen. Hoewel de lijst met afwerkpunten nog steeds erg lang is (onder andere vanwege de vrieskou in de week voorafgaand aan de oplevering), deed dat niets af aan het ‘superfantastische moment’ dat het gebouw daadwerkelijk door de gemeente in gebruik werd genomen, aldus Van Esschoten. Dat vonden de gemeenteleden ook. Tijdens zowel de dienst van half twaalf als die van twee uur was de grote zaal (800 stoelen) die eerste zondag goed gevuld. Overigens moet de officiële opening van De Lichtboog nog plaatsvinden: op zaterdag 26 januari zal de burgemeester van Houten het gebouw openen.

Fietsen
De NGK in Houten, destijds begonnen vanuit de NGK Utrecht en officieel gesticht op 24 januari 1989, is een snel groeiende gemeente met ruim 1100 leden. Was een eigen gebouw al langere tijd een wens, de laatste jaren werd het een noodzaak.
Het ruimtegebrek werd steeds nijpender en vroeg steeds meer creativiteit, energie en flexibiliteit met verschillende diensten op verschillende locaties in Houten.
Zo was het de laatste jaren praktijk dat de predikant na de preek in de eerste dienst op zijn fiets sprong om zich te spoeden naar een andere locatie. Een ouderling rondde de eerste dienst dan af, terwijl een ouderling op een volgende locatie alvast begon. Vlak voor de preek arriveerde de predikant dan om de volgende groep gemeenteleden te bedienen.
Maar ook de drukbezochte conferenties die de laatste jaren vanuit Houten worden georganiseerd (onder andere de Alpha-cursus, ministry-cursus, retraiteweekenden, New Wine en predikantenconferenties) deden het verlangen naar een ruim en flexibel eigen gebouw groeien. ‘Ons verlangen naar een open huis voor de mensen in Houten, van waaruit we conferenties kunnen organiseren waarmee we kunnen bijdragen aan de ontwikkeling van kerken werd steeds groter.’

Functioneel en origineel
De Lichtboog, dat architect Koert van Haaren van BBHD Architectenbureau BV heeft ontworpen, is niet luxueus, maar ook zeker niet minimaal.
Het is een flexibel, functioneel en origineel gebouw geworden met één grote zaal en acht kleinere zalen (variërend in grootte van 30 tot 140 stoelen). De grote zaal heeft veel ramen en ronde vormen; de gekleurde stoelen staan in theateropstelling. Er is een podium met daarboven veel projectieruimte voor de beamer. Het plafond is hoog en licht en de muren zijn in een grijstint geschilderd.
Ondanks de grootte heeft de zaal een intieme, vriendelijke sfeer. Het gebouw kostte 3,2 miljoen euro. Het is gefinancierd vanuit een hypotheek, leningen van gemeenteleden en een eigen vermogen dat de laatste jaren vergaard is via grootscheepse acties. Het was een hele grote operatie voor de gemeente die er niet zomaar naast is gedaan. Dick Westerkamp tegen zijn gemeenteleden tijdens de eerste dienst: ‘Ik ben wel ontzettend trots op iedereen.
Op de inzet van mensen. Dat er zoveel gaven zijn ingezet en gebruikt. Dat het geld bij elkaar gekomen. Het is heel bijzonder dat het zover gekomen is.’

Voortvarende commissie
Begin 2004 werd een bouwcommissie benoemd die de mogelijkheden van een eigen gebouw in Houten ging onderzoeken. Er werd onder andere gedacht aan het verbouwen van een bestaand pand. Na wikken en wegen, bidden en overleggen, werd in 2005 definitief besloten om een nieuw gebouw te laten bouwen. Daarvoor was wel veel geld nodig. Eind 2005 werd daarom een fondswervingcommissie ingesteld.
Die ging voortvarend te werk. De taakstelling was op dat moment het binnenhalen van 630.000 euro. In het bouwbulletin – een extra katern in het kerkblad Inhoud over alles wat verband hield met de toekomstige huisvesting van de gemeente – schreef de commissie over plannen en vorderingen en deed zij oproepen voor acties en evenementen.
De stukjes lezen als een spannend boek (zie adres aan het eind).Op een grootscheepse actiedag in 2006 worden meters grond verkocht en de dag levert inclusief tientallen andere acties ruim 365.000 euro op. Er volgen nog heel veel acties: peren plukken, ontbijtjes verkopen tijdens Moederdag, bijlessen geven, ADV-dagen verzilveren, kerstworkshops, cd-verkoop, tweedehandsspullen-verkoop. Er wordt ook geld verdiend door een groep vouwers en plakkers die mailings voor bedrijven en instellingen verzorgen.
Tine Zondag coördineerde die acties vaak. Dan kwamen er klussen binnen en deed ze een oproep via de mail aan gemeenteleden. De gemeenteleden vouwden bij haar thuis of - als de klus groot was – in Nieuwoord. ‘Het was vaak heel gezellig en het leverde veel geld op.’

Actie Noodklok
Ondanks alle inspanningen dreigde dit najaar toch een fors tekort. Onder andere vanwege hoger uitgevallen bouwkosten. In oktober startte de fondswervingcommissie daarom de Actie Noodklok. Alle gemeenteleden werden aangeschreven en gevraagd om een gift of een lening. Het resultaat was ‘overweldigend’, zo meldde de commissie nauwelijks een maand later. ‘Wat zijn we blij en God dankbaar dat we nu al kunnen zeggen dat deze laatste actie volledig is geslaagd en zelfs meer dan het ontbrekende bedrag is ingezameld of toegezegd, in giften en leningen.’ Met 50.000 euro meer dan gehoopt overtrof de actie ‘de stoutste verwachtingen’. Een aantal ingeplande bezuinigingen kon gelukkig worden teruggedraaid. Overigens kan van achterover leunen na de betaling van alle architectenen aannemersrekeningen nog geen sprake zijn, aldus de bouwcommissie. De gemeente zal er de komende jaren hard aan moeten trekken om de bankleningen af te lossen. Maar er is het volste vertrouwen dat zal lukken.
Daarbij zijn er nog plannen en mogelijkheden genoeg. Zo heeft de NGK inmiddels ook een perceel grond naast de bouwkavel gekocht. Zodat er eventueel uitgebreid kan worden. (mdr)

www.ngkhouten.nl of www.delichtboog.nl (bouwbulletin).

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief