Een seizoen lang oog voor Gods aarde

2011-06-24
  • Jaargang 55
  • nummer 13
Een zondagmiddag midden op Landgoed Den Treek-Henschoten: een ruime delegatie van de NGK Amersfoort-Zuid picknickt in de bossen. De etenswaren zijn bijna allemaal van biologische herkomst, soms ook lokaal geproduceerd.
En na afloop is er een vogelexcursie. De gemeente sluit met dit feestje het scheppingsjaar af: een jaar lang samen oog krijgen voor Gods wereld. Een jaar lang nadenken over de positie van ons als mensen in de schepping.
Een mooi jaar!

Waarom eigenlijk schepping als thema, en dan nog wel een jaar lang? De leden van de coördinerende ‘scheppingsclub’ van de NGK Amersfoort-Zuid – bestaande uit Tina de Vries, Frederike de Weger, Erik Smit en ikzelf – delen dezelfde drive: uitdragen dat je houding ten opzichte van de schepping ertoe doet als je met God leeft!
Zeker in een tijd waarin steeds duidelijker wordt dat de aarde lijdt onder haar bewoners.
Het klimaat verandert, de verscheidenheid aan dier- en plantsoorten holt achteruit en het einde van veel natuurlijke bronnen komt in zicht.
Dat is de ernstige kant: nadenken over Gods schepping is niet vrijblijvend... Maar er is ook een aantrekkelijke kant: je verdiepen in Gods prachtige schepping verrijkt je leven met Hem. Het maakt je zicht op Jezus’ verlossingswerk completer. Het ‘boek der natuur’ leert je weer nieuwe dingen over het goede leven met God. Een gemeentelijke ontdekkingsreis van een jaar dus: met een goede balans tussen genieten van de schepping en zorgen voor de schepping, tussen inspiratie en uitdaging.

Kosmische betekenis
Een goede theologische onderbouwing is voorwaarde om het thema schepping samen te overdenken. Als ‘scheppingsclub’ verdiepten wij ons in het boek Het groene hart van het geloof van Dave Bookless. Hij schrijft betrokken, inspirerend en radicaal over geloof en schepping.
'Zorg voor de schepping is essentieel bij het navolgen van Christus. Het is geen extra optie, maar deel van de kern van ons geloof.
Wij zijn niet het enige waarop God zijn creatieve en reddende liefde richt. God geeft om alles wat Hij heeft gemaakt. We moeten dringend gaan inzien dat de aarde en de schepselen waarmee we deze moeten delen, niet slechts het toneel zijn waarop we onze relatie met God uitspelen.
Zij spelen ook zelf een rol in het verhaal.' Sterk in het boek is dat Bookless aantoont hoe Jezus een centrale positie heeft, ook als we over Gods schepping spreken. Jezus is de bron van de schepping, Hij is de onderhouder van de schepping, Hij is de verlosser van de schepping. Zonder Jezus is er geen hoop te midden van de milieucrises waarvoor we staan. Zijn reddingswerk heeft kosmische betekenis, Hij redt heel de aarde van de vloek die erover ligt Als wij ons inzetten voor natuurbehoud of zorg voor het milieu, is dat niet om eigenhandig de aarde te redden.
Onze motivatie ligt bij de Schepper, die alles met liefde heeft gemaakt. In het leven met Hem willen we zorgzaamheid en liefde gestalte geven, ook ten opzichte van de schepping.

Vergeten groenten
Hoe breng je het thema schepping tot leven in een volledig kerkelijk seizoen?
Wij kozen voor een aanpak met veel verschillende vormen, waarbij we volop gebruikmaakten van de bestaande structuren in onze gemeente: bijbelstudiekringen, een gemeenteavond, kerkdiensten, bijbelklassen, enzovoorts. Maar: we wilden niet alleen over schepping praten, maar ook iets van Gods grootheid in de natuur ervaren en ons samen inzetten voor natuurbehoud. Die veelzijdige aanpak leidde tot een mooi themajaar.

In het kerkblad verscheen de serie: zes groene vragen aan… ‘Groene’ gemeenteleden vertelden hoe duurzaamheid en zorg voor de schepping een rol spelen in hun leven, wat de relatie is met hun geloof, wat ze ermee doen, wat hen het meeste boeit in de schepping en hoe de schepping een rol speelt in hun gebedsleven.
De bijbelstudiekringen in de gemeente kregen studiematerialen aangeboden om twee avonden na te denken over schepping. De eerste avond met een focus op: wat zegt de Bijbel over schepping? De tweede over: wat betekent dat hier en nu voor ons leven?
De meeste kringen hebben dit materiaal gebruikt. Zonder uitzondering leverde het veel gespreksstof op. Eén bijbelstudiekring besprak Het groene hart van het geloof integraal, tijdens een aantal verschillende avonden.
Verschillende kerkdiensten en de biddag- en dankdagdiensten werden ingevuld met het thema. Op de startzondag draaide een prachtige diaserie van natuurfoto’s van gemeenteleden, gemaakt tijdens de vakantie, omlijst met sfeervolle muziek. Op deze dag werd ook de ‘groene inspiratiebundel’ ter beschikking gesteld aan de gemeenteleden: een bundel met een keur aan artikelen over duurzaam leven.
Na de bekende gemeenteavond over de financiële stukken, werd de kerkzaal omgetoverd in een creatief ‘groen circuit’. Gemeenteleden konden kennismaken met ‘vergeten groenten’, vogelgeluiden raden, in discus- sie gaan met een milieuprofeet, een contract tekenen waarin ze zich committeren om enkele maanden fietsend naar de kerk te gaan, etc.
In samenwerking met de lokale groep van de christelijke natuurbeschermingsbeweging A Rocha gingen gemeenteleden aan de slag in het natuurbeheer. Op het kleinschalige Landgoed Coelhorst werd een oude laan onderhouden.
Op Landgoed Den Treek-Henschoten verrichtten gemeenteleden in opdracht van de beheerder snoeiwerkzaamheden langs een wandelroute.
Ook tijdens bijbelklassen, catechisatie en clubs was er aandacht voor het thema. En een vogelexcursie na de afsluitende picknick leverde kennis op van natuurbeheer en van mooie vogelsoorten als geelgors, boompieper, gekraagde roodstaart en roodborsttapuit...

De gemeenteleden in Amersfoort-Zuid hebben op heel verschillende manieren kennisgemaakt met natuur, schepping, duurzaamheid en milieu. Een ontdekkingsreis die op verschillende manieren gestalte kreeg. Een reis die kortweg is samen te vatten in een drievoudige oproep: geniet van de schepping, bid voor de schepping en zorg voor de schepping. Dat alles in de overtuiging dat een zorgzaam leven met Gods schepping een integraal onderdeel is van het geloof, en dat kennis van de schepping een verrijking is van je leven met God.

Embert Messelink werkt voor natuurbeschermingsbeweging A Rocha en is lid van de NGK Amersfoort-Zuid.

A Rocha
A Rocha is een christelijke natuurbeschermingsbeweging, die in negentien landen werkt. In Nederland adopteren lokale groepen van A Rocha natuurgebieden.
Ze ondersteunen de eigenaren en dragen zorg voor praktisch natuurbeheer en natuurontwikkeling.
Deze groepen organiseren geregeld natuurwerkdagen.
Daarmee dragen ze bij aan natuurbehoud en tegelijk inspireren ze de deelnemers om zorgzaam te leven met de schepping.
Kerken die willen meedoen, vinden meer informatie over de lokale initiatieven op www.arocha.nl. Mailen kan via nederland@arocha.org.

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief