Pastorale notities
1979-03-23
De vragen, die onze jongens en meisjes op de catechisatie stellen, betreffen niet meer de kwesties van vroeger: Hoe zit het met de uitverkiezing, of: Wat doen de doop en het avondmaal?- Jaargang 23
- nummer 12
Het zijn tegenwoordig andere vragen en één ervan is: “Waarom gebeuren er in de kerk geen genezingen meer?” Dan komen ze met verhalen aan. Wel niet van spectaculaire gebeurtenissen, zoals over iemand die stekeblind was, en nu zien kan, maar over mensen, die in een genezingssamenkomst van hun migraine bevrijd werden of die van een andere pijn sindsdien nooit meer last hebben. De jeugd gooit dan het scherpe verwijt op tafel: “Er gebeurt bij ons in de kerk nooit wat”.
Merkwaardig, dat ze niet gelet hebben op de keerzijde van de medaille. In de eerste tijd van de grote gaven des Geestes gebeurde het dan toch maar, dat een broeder plotseling dood neerviel, vóór in de kerk en enkele minuten later zijn vrouw. Na het horen van een oordeel dat Petrus over hen uitsprak. Diezelfde Petrus zei tegen een man in Samaria: “Uw geld zij met u ten verderve”, hetgeen in hedendaags Nederlands luidt: “Ga naar de hel met je geld”.Paulus vervloekte op het eiland Cyprus een man: “Zoon des duivels, de hand des Heren keert zich tegen u. Gij zult een tijdlang blind zijn”.Meteen moest die man rondtasten, naar iemand die hem begeleiden kon.
Wie in onze tijd op zoek wil gaan naar een man, die in het midden der gemeente macht heeft over de ziekten en om boze geesten uit te drijven, moet verwachten dat diezelfde man, of iemand anders, dan ook de macht heeft om je dood te laten neervallen voor de preekstoel of om je met blindheid te slaan. Zo komt vanzelf het gesprek op de sleutelmacht. In de antieke beeldende kunst staat Petrus met een sleutel in zijn hand. Dat is Bijbels. Ook andere apostelen droegen de sleutel, en hoe, dat is in het boek der Handelingen beschreven. Maar het is de vraag of Petrus de sleutels heeft overgedragen en zo ja, aan wie? Daar spreken we met elkaar over door.