Schuivende panelen in de zending

2012-04-14
  • Jaargang 56
  • nummer 8
Blijft het niet allemaal hetzelfde op het zendingsveld? Wie kijkt, ziet dat het werk van de NGZN in het Nqutu-district op allerlei terreinen behoorlijk in beweging was, is en blijft.

Een prachtige karakteristiek voor zendingswerk waar ook ter wereld: schuivende panelen. Paulus schreef aan zijn leerling Timoteüs:
‘Mijn kind, wees sterk door de genade van Christus Jezus. Geef wat je in aanwezigheid van velen van mij hebt gehoord, door aan betrouwbare mensen die geschikt zijn om anderen te onderwijzen’ (2 Timoteüs 2:1-2).
In het werk van de NGZN in het Nqutu-district in KwaZulu-Natal Zuid-Afrika schuiven de panelen ook van de ene plaats en persoon naar de andere. Altijd verder, met kleine en grotere stappen.

Schuivende personele panelen
Vanaf begin jaren zestig van de vorige eeuw verrichten onze kerken zendingswerk in het Nqutu-district. Eerst door één zendingspredikant, ds. Wim Kurpershoek. Later volgden ds. Rinze Keesenberg en in 1981 ds. Piet Busstra.
Allen werden opgevolgd door nieuwe zendingspredikanten. Ondertussen leidde men bekwame broeders op tot evangelist en later tot predikant. Ook werd gebruikgemaakt van preekhulpen om op de vele preekplaatsen die door het werk waren ontstaan het Woord te bedienen. Weer later ging een van de zendingspredikanten naar een nieuw gebied. Het bleek niet nodig de opengevallen plek op te vullen met een nieuwe zendingspredikant. Er waren nu immers Afrikaanse predikanten.
Twee zendingspredikanten konden prima de ontstane gemeenten helpen met het onderwijzen en toerusten van de nieuwe kerkleiders. In 2011 verliet zendingspredikant ds. Fritz Krüger wegens gezondheidsredenen het zendingsgebied.
In overleg met de kerkleiders werd besloten het werk voort te zetten met behulp van de enige zendingspredikant die nog aanwezig was, ds. Tjeerd Baron. Zonder hem verder gaan zal de volgende verschuiving worden.

Schuivende bestuurlijke panelen
Het werk in het Nqutudistrict begon vanuit één zendende kerk, later volgden nog meer zendende kerken. Toen het werk zich uitbreidde vroegen de zendingspredikanten om een meer eenduidige aansturing vanuit Nederland.
Zo ontstond eind 2003 de NGZN, een zendingsvereniging gesteund door haar lidkerken. In het zendingsgebied ontstond één kerk, die onderdeel werd van de GKSA, die Gereformeerde Kerke van Suid-Afrika.
Met deze kerk heeft de NGK een zusterkerkrelatie.
De zelfstandige kerk in het Nqutu-district heette vanaf dat moment Reformed Church of Nqutu ofwel RCN. In een later stadium werd die ene kerk gesplitst in vier zelfstandige kerken. Zelfstandige kerken vragen om een andere relatie. Er kwam een partnership-overeenkomst en er ontstond een gelijkwaardige relatie. In overleg met de NGZN geven kerken in het Nqutu-district aan wat zij nodig hebben.

Schuivende informatie panelen
Vroeger kwamen zendingspredikanten op verlof en informeerden de gemeenten. Nu komen er ook Afrikaanse werkers mee. En – onder de naam Masakhane – helpen mensen uit Nederland de RCN met de bouw van kerken en andere gebouwen.

Judith Speijer-Brouwer is secretaris van de NGZN en lid van de NGK Schiedam.

Bezoek in mei
De evangelisten Richard Ngoza en Petros Tsotetsi hopen van 4 tot en met 21 mei in Nederland te zijn om kerken te bezoeken en te overleggen met het bestuur van de NGZN. Zij komen zonder vergezeld te worden door de zendingspredikant.

Gebed
Bid voor - de uitbreiding van Gods Koninkrijk in het Nqutu-district in Kwa-Zulu-Natal;
- wijsheid voor kerkleiders in het toerusten van gemeenteleden en de organisatie van het werk;
- wijsheid voor ds. Baron voor zijn werk dat mee verandert;
- het bezoek van de evangelisten, dat het de band met de Nederlandse versterkt;
- wijsheid voor het NGZN-bestuur in een steeds veranderende situatie.

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief