'Er zijn hier belabberd weinig christenen'

2006-02-03
  • Jaargang 50
  • nummer 3
AMSTERDAM - Hoop voor Noord, een initiatief van de samenwerkingsgemeente De Bron (CGK/NGK) is zondag 15 januari officieel van start gegaan met de bevestiging van gemeentestichter Jurjen ten Brinke. De dienst vond plaats in de Kruiskerk in Amsterdam-Noord. CGK-leden hebben deze kerk, waar ze zelf zondagsochtends nog één dienst beleggen, ter beschikking gesteld aan de nieuw te stichten multiculturele gemeente. Ook zijn financiële middelen voor evangelisatiewerk in de wijk vrijgemaakt.


AMSTERDAM - Hoop voor Noord, een initiatief van de samenwerkingsgemeente De Bron (CGK/NGK) is zondag 15 januari officieel van start gegaan met de bevestiging van gemeentestichter Jurjen ten Brinke. De dienst vond plaats in de Kruiskerk in Amsterdam-Noord. CGKleden hebben deze kerk, waar ze zelf zondagsochtends nog één dienst beleggen, ter beschikking gesteld aan de nieuw te stichten multiculturele gemeente. Ook zijn financiële middelen voor een gemeentestichter vrijgemaakt.

Jurjen ten Brinke werd bevestigd als gemeentestichter door ds. Carel Affourtit van de samenwerkingsgemeente De Bron (CGK/NGK). Ten Brinke, van huis uit lid van de Gereformeerde Gemeente, is lid van De Bron geworden. Zijn werk valt ook onder verantwoordelijkheid van deze gemeente. De nieuwe gemeentestichter heeft tropisch landgebruik in Wageningen gestudeerd. Zijn plannen om naar het buitenland te gaan, moest hij bijstellen vanwege gezondheidsredenen in zijn gezin. Hij ging aan de slag bij de stichting Gave (die kerkelijk werk onder asielzoekers coördineert), volgde een deeltijdstudie theologie in Gouda en woont sinds kort met zijn vrouw en drie dochters in Amsterdam. 'Het zendingsveld was dichterbij dan ik dacht.'

Netwerken
De komende maanden besteedt Jurjen vooral aan netwerken. Gesprekken met andere gemeentestichters hebben geleerd dat er pas met wekelijkse samenkomsten gestart kan worden als er een groep van tenminste veertig geïnteresseerden is. Jurjen hoopt in september zover te zijn. 'Het idee is dat we hier zondags gaan samenkomen met stadsdeelbewoners met alle mogelijke achtergronden om God groot te maken en met elkaar gemeenschap te beoefenen. Door de week zijn taalgroepen (Turks, Farsi, Chinees enzovoorts) meer dan welkom om in hun eigen taal bijvoorbeeld aan bijbelstudie te doen, kan er kinderwerk plaatsvinden en kunnen jongerenactiviteiten worden opgezet.' De CGK-leden en NGK-leden zijn nauw betrokken bij het project ('er wordt intensief voor ons gebeden') maar het is niet de bedoeling dat de nieuw te stichten multiculturele kerk samengaat met De Bron of de groep CGK-leden die op zondagsochtend nog in de Kruiskerk bijeenkomt.

Opgejaagd
Maar vóór de eerste zondagse samenkomsten kunnen worden belegd, moet er nog veel gebeuren.
'We wonen hier sinds een paar weken en nu komen er mensen naar me toe die vragen: ‘En hoe gaat het met je nieuwe gemeente?’ Tja. Die is er dus nog niet.' De nieuwe gemeentestichter in het grootste stadsdeel in de hoofdstad voelt zich 'soms een beetje opgejaagd'. 'Verschillende sociale structuren leren kennen, contacten leggen en opbouwen, partnergemeenten zoeken die om ons heen willen staan; het kost allemaal heel veel tijd.' En dingen gaan vaak indirect. Zo heeft Jurjen binnenkort een gesprek op een vmbo-school om eventueel een aantal godsdienstmaatschappijleerlessen te verzorgen. 'Niet omdat ik zo graag wil lesgeven, maar om in contact te komen met de jongeren in dit stadsdeel.' Waaraan Ten Brinke verder hard werkt is het vormen van een missionair team en het zoeken naar christenen die op alle mogelijke gebieden willen helpen. 'Natuurlijk wil ik uiteindelijk zoveel mogelijk hulp uit Noord zelf krijgen. Maar om de boel van de grond te krijgen heb ik in eerste instantie ook hulp van buiten nodig. Er zijn hier tenslotte belabberd weinig christenen. En die er zijn, zitten vaak tot over hun oren in het kerkwerk in eigen gemeente.' Ten Brinke denkt bij hulp bijvoorbeeld aan muziekgroepen die willen komen spelen, jeugdverenigingen die willen helpen bij jongerenactiviteiten of kinderwerk en mensen die willen folderen. Ondertussen is er elke twee weken een gebedssamenkomst met christenen uit Amsterdam-Noord waarop gebeden wordt voor het stadsdeel en voor het initiatief Hoop voor Noord.

Wie meer wil weten kan contact opnemen met Jurjen ten Brinke: hoopvoornoord@solcon.nl.

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief