Over: Uitzicht van Floris Bakels (vervolg)

1983-11-11
  • Jaargang 27
  • nummer 42
Het tweede deel van "Uitzicht" heeft als titel: Op weg - waarheen?
Het gaat grotendeels over de huidige maatschappij en over allerlei bedenkelijke ontwikkelingen die het raadzaam maken dat we op onze hoede zijn. De "hoofdstukken" zijn voor het merendeel tamelijk kort, enkele bladzijden; er zit weinig lijn in. Beschouwingen worden afgewisseld met beschrijvingen van persoonlijke ervaringen.
We lezen b.v. dat Bakels van zijn vrouw gescheiden is, dat zij nu weer in Zwitserland woont, en de beste vriendin is van Bakels en zijn tweede vrouw. De samenleving van nu vindt weinig genade in de ogen van Bakels; hij somt ook een aantal oorzaken van de huidige "verloedering" op. Ik kan ze niet allemaal overnemen, ik pik er enkele uit: (zie het boek, blz. 143/144).
(5) De herleefde polarisatie annex opgestookte klassenstrijd met de hele rimram van "kapitalistische uitbuiting".
(6) Het daardoor verloren gaan van elke arbeidsethiek.
(7) De nimmer aflatende volksmisleiding door regeringen, partijen en vakbonden.
(10) Ziekten - ook psychische door de ongehoorde vergiftiging van de grond, het water en de lucht.
(11) De voorstelling als zou ongeremde seksuele smeerlapperij niet anders zijn dan "doorbreking van taboes".
(12) De mentaliteit "weg met ons", een soort ethisch vermomd masochisme en zelfkleinering.

Uit een boek als dit móet je wel citeren, wil je de lezers enigszins een beeld van de inhoud geven.
Daarom ga ik nog maar even door: blz. 145: De communistische terreur, eveneens (= net als die van het Nat. Socialisme) o.a. gericht tegen christenen en joden, heeft de plaats van de overwonnen Satansmacht ingenomen.
blz. 146: Ik neig ertoe aan te nemen dat wij demonisch worden beïnvloed via paranormale, occulte middelen. (Bakels voert dan wel enkele dingen aan die dat moeten,,.bewijzen", maar hij is niet bepaald overtuigend. Dat kan natuurlijk ook niet: occulte zaken zijn vrijwel niet aanwijsbaar.) (148) Letteren vervallen tot pornografie, de muziek tot kakofonie beeldende kunsten tot knoeierij zonder enige waarde. De schoonheid zelf aangevallen, gecorrumpeerd, geridiculiseerd.... Dit alles is: Het Grote Virus. De grote ziekte.

(Ho ho, mijnheer Bakels! Ik geloof dat u een hoogstaand mens bent, maar zó'n versimpeling en zó'n generalisering passen u niet. Wees op uw hoede: juist totalitaire systemen zeggen altijd dit soort dingen! Paul Klee, Kadinsky, Picasso: "Entartete Kunst". En wat is schoonheid? Het nationaal socialisme had daar zijn eigen opvattingen over. Had niet één van de meest geprezen schilders bij anderen de naam gekregen: "Mahler des Deutschen Schamhahres"? Ik bedoel maar... ) blz. 154: De ontkerstening van Nederland is de voornaamste oorzaak van alle afglijding, demoralisatie en geestelijk verval. (Bakels vermoedt dat die ontkerstening meer te wijten is aan een tekort schieten van de kerken en hun leiders dan aan de bevolking zelf. Hij wijst daarbij op het feit dat er meer dan driehonderd christelijke denominaties zijn. Hij noemt ook dat er in Nederland liefst vijf soorten gereformeerden zijn, waarvan er één hervormd is. Nog een geluk dat hij dat niet wat secuurder heeft nagegaan! Hoeveel zijn het er intussen? Twaalf of dertien?
blz. 166: Ik meen dat in de laatste jaren de morele, maar ook de intellectuele hoedanigheden van gezagsdragers in Nederland zijn achteruitgegaan. (Ik citeer letterlijk.) Soms is hun maatschappelijke komaf daarvan mede de oorzaak.
Ongetwijfeld zullen velen het mij kwalijk nemen (daar kon Bakels wel eens gelijk in hebben) - maar mag ik het toch eenmaal zeggen? Als ik stel dat de achteruitgang van het "gezag" mede daaraan te wijten is dat enkele dragers ervan geen goede algemene opvoeding hebben gehad in een omgeving met een intellectuele traditie van geslachten.
(Het staat er echt zo! En mijn vader en moeder vonden het zo mooi dat ik naar de H.B.s. kon, ze hadden zelf alleen maar lager onderwijs, ik denk: mijn grootouders dát niet eens volledig.) Het lijkt me dat ik maar niet veel langer moet doorgaan. Er staan dingen in dit boek waarover je wel eens pittig zou willen discussiëren, maar Bakels zegt natuurlijk ook wel eens iets waarover nagedacht kan worden. Alleen iemand die werkelijk beseft wat "Vrijheid" is, weet ook wat voor dwaasheid sommigen uitspreken als zij zeggen: "Liever rood dan dood". Het is ook goed dat Bakels wijst op de noodzaak van "geestelijke weerbaarheid". Maar het doet toch wel erg onwerkelijk aan, als hij zijn raadgevingen met betrekking tot een eventuele nieuwe bezetting eindigt met 't volgende advies: Bewaar een fles Oranjebitter en de Nederlands vlag voor het uur van de bevrijding!
De lezers begrijpen nu waarschijnlijk waarom ik in het eerste deel van mijn bespreking schreef dat het boek me eigenlijk was tegengevallen.
Mijnheer Geertsema, ex-burgemeester, ex-minister, ex-Commissaris van de Koningin, en vermoedelijk nog wel steeds commissaris van één of meer bedrijven, zal sommige dingen wel met meer instemming lezen. En anders onze Ridder van Rappard wel. Maar dat zijn ook mensen die een goede algemene opvoeding hebben gehad in een omgeving met een intellectuele (?) traditie van geslachten!

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief