Verbonden met de WiFi-generatie

2012-09-15
  • Jaargang 56
  • nummer 18
Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Wacht echter niet op die toekomst, maar zorg dat je er als diaken nu al bij bent en dat je verbonden bent met de WiFi-generatie. Jongeren horen volop bij de diaconale gemeente, maar een diaconale grondhouding komt hen niet zonder meer aanwaaien. Om ook daadwerkelijk diaconaal te zijn, is bewuste diaconale vorming nodig.

Jongeren worden op allerlei manieren gevormd. Thuis krijgen ze gewoonten en leefregels mee, ook op het vlak van het geloof. Daarbij geldt dat ze niet alleen overnemen wat hun ouders zeggen, maar vooral ook wat hun ouders doen en in het dagelijkse leven in hun houding laten zien.
Vorming van jongeren gebeurt ook binnen de gemeente van Christus.
En ook daar geldt dat jongeren niet alleen maar overnemen wat er wordt gezegd, maar vooral ook wat ze de gemeente zien doen en wat in haar houding zichtbaar wordt.
Jongeren worden verder zeker ook gevormd door de maatschappij waarin ze leven. Wij trouwens ook. De doelen waarop die maatschappij zich richt (rijkdom, onafhankelijkheid, comfort, ontspanning, zelfontplooiing) krijgen ook binnen onze kerken vaste voet aan de grond. Wat leven wij onze jongeren in dat opzicht voor?

Tegen deze maatschappij steekt de christelijke naastenliefde scherp af. Er zijn voor de ander, jezelf wegcijferen, trouw zijn, anderen dienen, liefhebben zonder discriminatie, een sobere levensstijl kiezen: het zijn allemaal zaken die haaks staan op de waarden van onze maatschappij.
Zulke naastenliefde komt jongeren niet zomaar aanwaaien, maar moet bewust en nadrukkelijk worden aangeleerd en voorgeleefd. Juist omdat jongeren nog kneedbaar en beïnvloedbaar zijn. We zeggen niet voor niets ‘jong geleerd is oud gedaan’. Maar wat nu als ze het helemaal niet leren terwijl ze nog jong zijn?
We kunnen hierbij leren van reclamemakers.
Zij beseffen dat jongeren sterk beïnvloedbaar zijn. Grote reclamebudgetten worden ingezet om juist deze doelgroep te bereiken en te beïnvloeden.
Daarbij wordt steeds aangesloten bij de leefwereld van jongeren.
Om jongeren een diaconale grondhouding bij te brengen, is diaconale vorming die aansluit bij de leefwereld van jongeren dan ook belangrijk. Het daadwerkelijk doen is daarbij een wezenlijk element.

Doe en begrijp
Van Confucius, een denker uit het oude China, komt de uitspraak: ‘Ik hoor en ik vergeet, ik zie en ik onthoud, ik doe en ik begrijp.’ Vandaag de dag is dat nog steeds een veelgehoorde wijsheid in het Verre Oosten. En als het gaat om de geloofsvorming van onze jongeren kunnen we met deze wijsheid ons voordeel doen. ‘Ik doe en ik begrijp.’ Veel jongeren willen dat hun geloof betekenis heeft voor het dagelijkse leven. Daarin kunnen ze soms heel radicaal zijn. Een prima vertrekpunt als het gaat om jongeren en diaconaat. Want bij diaconaat gaat het om doen. Diaconaat heeft betrekking op allerlei problemen in het leven van alledag. Daarnaast is diaconaat in de kern heel radicaal! Om jongeren diaconaat te laten begrijpen, is het daarom goed om het ze vooral te laten doen en ervaren. Maar dat gaat niet vanzelf. Laat diaconale vorming van jongeren niet aan het toeval over, maar ga er bewust mee aan het werk.
Gelukkig gebeurt er op het vlak van jongerenwerk veel in onze kerken. De geloofsgroei van onze jongeren vinden we belangrijk. We willen dat jongeren iets leren van wat we geloven en dat ze het fijn hebben bij ons. Maar het is mijn indruk dat diaconaat er daarbij nogal eens bekaaid vanaf komt. Helemaal als het gaat om de praktische en uitvoerende kant ervan. Ligt de focus niet vooral op nieuwe vormen van catechese, nieuwe methoden en werkvormen gericht op het onthouden?
Welke plek heeft diaconaat in het jongerenbeleid als het gaat om doen en begrijpen?
Volgens Jacobus zijn onze daden een lakmoesproef voor waar geloof. Wil je God eren, doe dat dan met name door om te zien naar de zwakkeren in je omgeving. Het praktisch en diaconaal omzien naar mensen in nood kan dan toch niet ontbreken in het jongerenwerk?

Handen-en-voetengehalte
Onze God heeft zich in de doop al verbonden aan onze jongeren. Ze horen er helemaal bij. Nu al. Ze zijn onderdeel van de gemeente.
Diakenen hebben de taak om het diaconaat van de gemeente te stimuleren en te coördineren. Daarom behoren zij ook verbonden te zijn met jongeren en hen te helpen hun leven in dienst te stellen van Jezus, zodat ze leren om praktisch en dienend om te zien naar hulpbehoevenden binnen en buiten de gemeente en om concrete hulp te bieden op allerlei gebied, in navolging van Christus, om zo iets van zijn liefde te laten zien. Zorg ervoor dat de jongeren‘‘ het gaan doen om te begrijpen’ wat het betekent om navolger van Christus te zijn!
Om u daarbij te helpen, te inspireren en praktische handvatten te geven, gaat de landelijke diakendag op zaterdag 6 oktober 2012 over dit belangrijke onderwerp. Met het thema ‘Verbonden met de WiFi-generatie’ staat deze dag in het teken van diaconaat door jongeren. Het belooft een dag te worden met veel workshops en daarmee een hoog ‘handen-envoetengehalte’. Bezoek de website www.diaconaalsteunpunt.nl/diakendag voor meer informatie en om u aan te melden.
Vergeet vooral ook niet om een aantal jongeren uit uw gemeente mee te nemen, want ook voor hen wordt een aantal prikkelende workshops gegeven. Kom daarom samen naar de diakendag en doe ideeën op, om daar vervolgens met elkaar mee aan de slag te gaan in uw eigen gemeente.

Derk Jan Poel is consulent bij het Diaconaal Steunpunt.

Wat kan ik doen? Het NGJ geeft tips.
Jeugdleiders
– Er zijn tegenwoordig gemakkelijk diaconale projecten te realiseren. Bijvoorbeeld via de stichtingen Present en HiP. Geef jongeren eens zo’n ervaring mee. Soms kunnen ze het ook nog inzetten voor hun maatschappelijke stage.
Diakenen – Natuurlijk even opgeven voor deze diakendag.
Het leuke is dat je jongeren mee kunt nemen en dat verschillende workshops ook voor hen geschikt zijn.
Heb je gelijk een goede gesprekspartner om je nieuw opgedane ideeën bij te checken als je terug naar huis rijdt.

Landelijke diakendag Diaconaal Steunpunt
Op 6 oktober 2012 organiseert het Diaconaal Steunpunt een landelijke diakendag in Amersfoort. Hieronder enkele workshops uitgelicht.

How2connect met de WiFi-generatie?
Via het kerkblad bereikt u jongeren niet meer. Jongeren communiceren tegenwoordig vooral via Hyves, Facebook en Twitter. Gelukkig zijn veel diakenen tegenwoordig ook actief op deze social media. Maar dat betekent niet dat u automatisch met jongeren bent verbonden.
Op de diakendag krijgt u concrete handvatten hoe u social media kunt gebruiken in het contact met jongeren.

De jeugdcultuur
Wil je jongeren motiveren en stimuleren, dan zul je enigszins op de hoogte moeten zijn van hun denk- en leefwereld. Op de diakendag krijgt u daarom meer inzicht in de trends, ontwikkelingen en verwachtingen van de jeugdcultuur anno 2012.

Kant-en-klare tools en voorbeelden Het is belangrijk om jongeren niet alleen op te roepen om diaconaal te zijn. Laat jongeren ook daadwerkelijk functioneren in het diaconaat van de kerk. Dat kan, als we ze vertrouwen en ruimte geven. Biedt daarom concrete mogelijkheden. Op de diakendag worden inspirerende voorbeelden gedeeld en kunt u kennismaken met een aantal praktische, kant-en-klare tools.

Kijk voor het complete aanbod op www.diaconaalsteunpunt.nl/diakendag.

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief