Confrontaties met Jezus (1) - Een onaangename gast aan tafel

2006-08-18
  • Jaargang 50
  • nummer 16
Ontmoeting
Je zult vast ook wel eens gedacht hebben, dat het fijn zou zijn als je Jezus eens even zou kunnen ontmoeten. Even horen hoe Hij over iets zou denken of hoe Hij ergens mee zou omgaan. Wanneer heb je zoiets voor het laatst gedacht, en wat verwacht je dan van Hem?

Bezinning vanuit de bijbel
• Wat is er nu mooier dan dat Jezus bij je komt eten? De evangelist Lucas vertelt dat je je daarin niet moet vergissen. Het kan heel anders uitpakken dan je van tevoren misschien gedacht had. Lees met elkaar Lucas 14, en probeer deze geschiedenis opnieuw te lezen vanuit de optiek van iemand uit de massa. We geven hem de fictieve naam Baruch. Hoe zou hij de gebeurtenissen op deze dag beleefd hebben?
• vs 1-6. Jezus was op sabbat uitgenodigd bij een vooraanstaande Farizeeër. Een mooi huis, natuurlijk een sjiek diner en veel voorname gasten. Mensen die neerkeken op de massa (zie Joh. 7:47-49), zij hadden ’t met zichzelf getroffen en natuurlijk: God ook met hen. Baruch was met veel anderen heel nieuwsgierig. Hoe zou dit gaan met Jezus? Denk je in wat Baruchs reactie geweest is op wat er gebeurde.
• vs 7-11. De sfeer was om te snijden, en Jezus doet er niets aan om daarin verbetering aan te brengen. Integendeel, het wordt er in deze verzen alleen maar beroerder op. Verkeerde tekst, en niet slim om juist nu zulke woorden te spreken. Maar Jezus doet het. Hoe zou Baruch erbij gestaan hebben?
• vs 12-14. Na de gasten komt de gastheer aan de beurt. Ook hij krijgt onderuit de zak. Denkt hij royaal uit te pakken, en geprezen te worden, en dan gebeurt er dit! Stel je voor dat Jezus dat op jouw feestje zou zeggen! Maar Baruch zal wel gegniffeld hebben, denk je niet?
• vs 15-24. Dan is er iemand die het bedorven feest wil redden. Heel vroom haakt hij in op Jezus’ woorden. Maar zijn woorden hebben op Jezus een averechtse werking. Wat wil Jezus met deze gelijkenis zeggen? Zou Baruch de boodschap begrepen hebben?
• vs 25-35. Baruch heeft gedacht: Wat kan Jezus deze kerels goed aanpakken! Maar dan draait Jezus zich om, en gaat ook de confrontatie met hem aan! Jezus lijkt er alles aan te doen om de mensen van zich te vervreemden. Wat is zijn boodschap voor Baruch, én voor jou die met hem meegekeken heeft naar wat er die dag gebeurde? Wat betekent dat concreet?

Slot
Jezus kan onaangenaam confronteren, en dat is kennelijk soms nodig (vgl. Openb. 3:14-22). Herken je dit in je eigen leven? Zing met elkaar Psalm 95 en Opwekking 126.

Farizeeërs
In de evangeliën kom je allerlei groepen tegen, die fel tegen Jezus waren.
Denk aan de overpriesters en de Schriftgeleerden, maar ook aan de Sadduceeën en de Farizeeërs. Die laatste groep was een actieve beweging afkomstig uit de burgerklasse, en stelde zich ten doel Gods goede wetten te handhaven. Het NT noemt o.m. de namen van Nicodemus (Joh. 3 en 7) en Gemaliël (Joh. 19). Zo zijn er ook anderen die positief opvallen (Luc.
13:31, 7:36-38).
Jezus zocht de confrontatie met de Farizeeërs op. Hun leven met God verstarde in het naleven van onmogelijke regels. Jezus’ oordeel over hen loog er niet om (zie Matt. 15:14, Joh. 10:12, Matt. 21: 33-46, Joh. 7: 47-49).

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief