Hoe anders moet de kerkdienst worden?
2003-01-17
Veel gemeenten zijn bezig met herbezinning en heroriëntatie op de (traditionele) kerkdiensten. Hoewel een deel van de kerkleden geen moeite heeft met de invulling van de eredienst op zondag, zijn er ook (jongere) mensen, die vinden dat er (meer) verandering en vernieuwing moet komen, om de kerkdienst aantrekkelijker te maken. Met name voor jongeren en buitenstaanders.- Jaargang 47
- nummer 2
Maria Stoorvogel, Emmeloord
Het lijkt logisch, dat waar in de samenleving veel verandert, de kerk zich eveneens bezint op de tijd waarin ze leeft.
Jonge mensen leven met een andere muziekcultuur, andere communicatievormen via computers, projectieschermen, flap-overs e.d. De mogelijkheid om lang te luisteren is vaak minder ontwikkeld door andere vormen, methoden en hulpmiddelen die op school en bij het werk gebruikt worden.
Moet de kerk met een en ander rekening houden?
Jongeren willen kerkdiensten, waarin ze zichzelf kunnen herkennen. Daar is, denk ik, niets mis mee.
Over de Godfashiondiensten is in de laatste nummers van Opbouw al veel geschreven, maar hoe doe je dat als gewone plaatselijke kerk? We hadden contact met de kerk van Bunschoten/Spakenburg, waar drie jeugddiensten per jaar gehouden worden. Ook belden we met de kerk van Dordrecht, waar elke tweede zondag van de maand een laagdrempelige themadienst wordt gehouden.
Bunschoten/Spakenburg
Omdat jongeren in Bunschoten aangaven meer ‘eigentijdse’ diensten te willen hebben omdat ze de ‘gewone’ diensten soms saai vonden, heeft de Jeugdraad het initiatief genomen om de kerkenraad toestemming te vragen voor speciale jeugddiensten. De jeugdactiviteitencommissie ‘Together’ (bestaande uit jongeren) heeft een enquête gehouden om erachter te komen wat er onder de jongeren leeft. Eén van de belangrijkste wensen was om in een kerkdienst tot interactie over te gaan. Verder bestond er verlangen naar een ander soort preek en eigentijdse muziekbegeleiding (geen orgel meer). Naast de twee regu liere kerkdiensten worden nu driemaal per jaar derde diensten georganiseerd vóór de jeugd en dóór de jeugd zelf.
Er is een ‘jeugddienstcommissie’ opgericht, bestaande uit een jeugdouderling en jongeren uit de gemeente. Zij organiseren de diensten, die centraal staan rond één thema.
Het belangrijkste in de diensten is het Woord van God op een duidelijke en heldere manier te brengen. Dit wordt ondersteund door sketches, drama, muziek etc. Ook vindt er interactie plaats met de gemeente, bijvoorbeeld doordat er vragen gesteld worden over een bepaald onderwerp tijdens de dienst, of door bezoekers dingen op te laten schrijven bij binnenkomst in de kerk. De thema’s van dit jaar waren (1) Wat levert ’t me op? (2) What Would Jesus do? (3) Half vol of half leeg?
Deze diensten stonden achtereenvolgens centraal rond God, Jezus en de Heilige Geest.
Ongeveer 800 gemeenteleden zijn aanwezig bij deze speciale diensten, waaronder ook veel jongeren uit andere kerken in Bunschoten. De Jeugdraad hoopt met deze diensten de Boodschap duidelijk over te brengen en ook randkerkelijken te bereiken.
DORDRECHT
De themadiensten in Dordrecht zijn laagdrempelige diensten, waarbij de nadruk ligt op het toegankelijk maken van de blijde boodschap voor jongeren en voor mensen met geen of weinig kerkelijke achtergrond.
Een dienst met een aansprekend thema, een kernachtige preek zonder moeilijk taalgebruik en die ondersteund door andere werkvormen, herkenbare liederen en een ruime muzikale begeleiding (er is een praiseband in de gemeente) en met gebruikmaking van eigentijdse middelen zoals overheadsheets.
De themadienstcommissie, waarin de predikant participeert, heeft besloten dit jaar een aantal gelijkenissen centraal te stellen. Die lenen zich gemakkelijk voor een stukje drama.
Met dit concept is in Dordrecht vorig seizoen voor het eerst gewerkt. De kerkenraad is er blij mee. Ook dit seizoen zal elke tweede zondag van de maand zo´n dienst gehouden worden.
Er wordt sinds kort in de stadswijk om de kerk heen gefolderd om mensen uit te nodigen voor de diensten én voor een doordeweekse maaltijd.
Als intern diaconaal project worden bij deze maaltijd ook alleenstaanden uit eigen gemeente uitgenodigd. De NG gemeente van Dordrecht houdt éénmaal per zondag een dienst, die van 10.30 uur tot ongeveer 14.00 uur duurt (inclusief avondmaalsviering en koffiedrinken).