Moeilijk geloof
2010-05-14
Waarom zou geloven eenvoudig moeten zijn? Waarom moet geloof makkelijk wezen? Deze retorische vragen stelde ik in mijn Bijbelklas over Deuteronomium. Het gaat daar over gehoorzaamheid en zegen, ongehoorzaamheid en vloek. We hebben de neiging, ik denk wereldwijd, om daar een vrij eenvoudig leerstuk bovenop te zetten. Wees gehoorzaam, en God zal je zegenen. Gaat het je slecht, dan moet ongehoorzaamheid wel de oorzaak zijn.- Jaargang 54
- nummer 10
In Psalm 102(:11) heeft een gelovige het zwaar. Hij ziet nergens zegen in zijn leven. Dat moet wel aan Gods toorn liggen. Eenvoudig gehoorzamen aan Gods gebod, en het zal ons goed gaan. Maar zo makkelijk maakt de Bijbel, de hele Bijbel, het ons niet. Daar lezen we zoveel dat zo’n simpele redenering tegenspreekt. Als zegen van onze gehoorzaamheid afhangt, haalt Deuteronomium 9 dat wel onderuit. Het is alsof we daar Paulus horen fulmineren tegen eigengerechtigheid. De Bijbel is vol verhalen over het kwaad dat gelovige mensen treft. Denken we alleen maar aan Job. Ook zegen is genade waar we geen gelovige greep op krijgen.
Christelijk geloof is gewoon moeilijk. Niet dat we daar altijd mee zitten. Er valt best mee te leven. Ik begrijp nog altijd niet veel van de uitverkiezing; maar met het ouder worden zit me dat steeds minder dwars. Het vreselijke onrecht dat mensen elkaar aandoen, waar volken onder gebukt gaan, de natuurrampen die juist de zwaksten het zwaarste treffen: daar valt moeilijker mee te leven. Hoe dat te rijmen met een God die liefde is en recht najaagt, is een vraag waar ik geen antwoord op heb. De Bijbel zegt er genoeg over om in vertrouwen op God niet bij de pakken neer te zitten. Al begrijpen we het allemaal niet, we worden wel aan het werk gezet. Een moeilijk geloof staat Godsvertrouwen niet in de weg. In Psalm 102(:22) horen we de Psalmist de naam van de Heer samen met de volken prijzen. In Sion, de plaats van de verzoening: dat wel! Zonder gemeenschap rond het Kruis wordt een moeilijk geloof ons te zwaar. Dat kunnen we als Westerse christenen leren van gelovigen uit Afrika.
Bob Wielenga