Persschouw

1991-12-20
  • Jaargang 35
  • nummer 26
Over een nieuwe Bijbelvertaling
Prof. Dr. J. van Bruggen, Hoogleraar in de NT. vakken aan de Theol. Universiteit van de gereformeerde kerken (vrijgemaakt) te Kampen, heeft in een interview in het 'Nederlands Dagblad' d.d. 30 november 1991 o.a. opgemerkt, dat een exclusief 'vrijgemaakte' Bijbelvertaling voor hem een schrikbeeld is.
Hij moet er b.v. niet aan denken, dat tijdens een radiokerkdienst gelezen wordt uit een Bijbelvertaling, die vreemd is voor mensen
buiten de vrijgemaakte kerken. Met deze woorden reageerde hij op twee artikelen van ds. A. van der Sloot te Drachten-
Noord, die in het NO zijn zorg uitte over het karakter van de komende Vertaling 2000 van het Nederlands Bijbelgenootschap. De redenering van Ds. van der Sloot is als volgt: Als die vertaling verschijnt en het blijkt een ongereformeerde te zijn, is dan het gevaar niet groot - als er geen alternatief voorhanden is - dat met zoveel gretigheid is uitgezien naar de Vertaling 2000, dat eventuele bezwaren op de koop toe worden genomen?
Aan het slot van het vraaggesprek verwoordt van Bruggen zijn mening als volgt:

Op dit moment is absoluut niet te zeggen of de Vertaling 2000 een acceptabele kerkbijbel zal zijn. We kunnen wel zeggen dat het van groot belang is dat we - zo mogelijk - één vertaling samen met andere kerken hebben. Dat is van belang voor de liturgie, voor evangelisatie en voor communicatie met andere kerken.
We moeten niet passief afwachten en met een somber gezicht naar de toekomst kijken. We moeten als kerken 'erbij zijn'. Dat hebben de Geref. Kerken te weinig gedaan bij de totstandkoming van de interkerkelijke psalmberijming (IKB). Op het moment dat de IKB werd gemaakt, waren we er niet; toen die klaar was, hadden we kritiek; en op het moment dat we zelf aan de beurt waren, hebben we de helft overgenomen.
Dat is toch een heel ongelukkige manoeuvre geweest; laten we het maar eens hardop zeggen. Het had anders kunnen lopen wanneer we er met onze eigen inbreng bij waren gebleven. De synode 1990 van de Geref.
Kerken heeft goed gezien dat het belangrijk is erbij te zijn nu er een nieuwe bijbelvertaling gemaakt gaat worden. De eisen die de synode stelt, vind je aardig terug in de richtlijnen die het NGB heeft opgesteld.
Verder moeten we niet vergeten dat het klimaat op dit moment minstens even gunstig is als toen de vertaling van '51 werd gemaakt: Er is inmiddels veel meer vertaaltheorie ontwikkeld.
Bovendien zijn experimentele ideeën uitgewoed.
En zorg over kanttekeningen in de vertaling is ook niet terecht. Volgens de richtlijnen gaat het niet om uitleggende kanttekeningen, maar om het vermelden van alternatieve vertalingen, verduidelijking van plaatsnamen e.d. Ik denk dat we dat juist moeten toejuichen. De vertaling van '51 lijkt zo zeker, terwijl ze op sommige punten helemaal niet zo zeker is. Als je in de kanttekeningen tot uitdrukking brengt, dat het ook anders vertaald kan worden, geeft dat steun aan de prediking in de kerkdienst.
Toch zeg ik niet dat we er zeker van zijn dat de Vertaling 2000 acceptabel wordt. Dat hangt nog af van de definitieve vertaalprincipes en van de kwaliteit van het vertaalteam."

Enschede, O. Mooiweer

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief