Zaaiklaar voor de dienst begint

2010-12-24
  • Jaargang 54
  • nummer 25
VEENENDAAL - In de NGK Veenendaal is er elke zondagmorgen voor het begin van de kerkdienst gelegenheid om met elkaar de diensten aan God op te dragen. Volgens Annelies Moret, één van de initiatiefnemers en lid van het ministryteam, is het idee ontstaan naar aanleiding van de conferentie ‘Kerk op de knieën’ van Alpha Nederland in 2008. ‘Jeremy Jennings van de gemeente in Londen waar Alpha is ontstaan, motiveerde ons om te ontdekken welke mogelijkheden er zijn om gebed een bredere plek binnen de gemeente geven. Hij vertelde dat het vaak klein begint, maar dat het kan uitgroeien tot een gemeentebrede samenkomst’.

Zo ontstond de droom van Annelies en haar medebezoekers om spontaan de volgende zondag te beginnen met het bidden vóór de dienst. ‘Als je net een hele zaterdag gevuld hebt met bidden en herontdekt hebt dat bidden een feest is, en dat gebed de motor is van alles wat God in een gemeente allemaal kan zegenen, dan is die droom ook heel logisch’.

‘In ons enthousiasme hebben we gemeentebreed laten weten, dat er vanaf de volgende zondag ruimte zou zijn om voor de dienst met elkaar te bidden. We konden ons in ons beginnersenthousiasme niet voorstellen dat het niet snel uit zou groeien tot een flinke groep. Het zou toch geweldig zijn als je met zoveel mensen bent voor de dienst begint, dat je er een soort “dienst voor de dienst” van kunt maken’.
Volgens Annelies Moret is voor deze opzet gekozen ‘omdat je zelf steeds opnieuw ervaart hoe anders je de dienst zelf beleeft, als je eerst voor alle facetten van de dienst hebt gebeden. Dat alleen al is zo’n zegen. Je begint dichter bij God en soms krijg je al gebedsverhoring in de dienst zelf te zien. Nou, dat is toch supergaaf! Het is net onkruid wieden voor het zaaien; je bent al zaaiklaar voor de dienst begint.”

Weerstand?
Naast deze vorm van gebed zijn er natuurlijk andere mogelijkheden om diensten aan de Heer op te dragen. Veel gemeenteleden zullen dat al thuis doen. Annelies Moret erkent dat: ‘Het is goed om diverse mogelijkheden van gebed te hebben binnen de gemeente en elkaar de ruimte te geven om het gebedsleven de vorm te geven die bij iemand past. We ervaren dan ook geen weerstand binnen de gemeente in de zin van negatieve kritiek. We proeven dat niet iedereen dezelfde behoefte heeft om als gemeente samen te bidden. Maar je mag elkaar daar wel toe stimuleren’.

De deelnemersaantallen variëren per zondag van twee tot negen, maar het zijn niet altijd dezelfde gezichten. Soms zijn er ook tieners en kinderen bij die met hun ouders meekomen en ook kerkenraadsleden doen regelmatig spontaan mee. Het ‘Gebed voor de dienst’ duurt twintig minuten en eindigt tien minuten voor de dienst. Men begint met het zingen van een paar liederen gevolgd door kringgebed.

Twee jaar
‘Doordat je steeds opnieuw begrijpt dat alles van God komt en dat je gemaakt bent om Hem te eren, ervaren we het als speciaal, dat het bidden voor de dienst al twee jaar draait en dat er elke zondag mensen zijn om op deze manier met elkaar de dienst aan Gods hart te brengen. Je beseft ook dat God niet met aantallen werkt, maar dat het Hem gaat om geopende harten. Daar wordt elke zondag voor gebeden.De droom van een grote groep blijft, maar we zijn niet teleurgesteld dat we met maar weinig zijn. Je krijgt zoveel moois cadeau, elke zondag’.

Meld je aan voor onze gratis nieuwsbrief